Seans #29 “Ostatnie kuszenie Chrystusa” 1988

Ostatnie kuszenie Chrystusa, 1988r.

Willem Dafoe, Harvey Keitel, Paul Greco i David Bowie w amerykańsko-kanadyjskim dramacie religijnym z 1988 roku w reżyserii Martina Scorsese. Klimatyczną i pełną ekspresji muzykę do filmu stworzył sam Peter Gabriel.

Główny bohater filmu- Jezus (w tej roli Willem Dafoe) jest tu ukazany jako zwyczajny śmiertelnik uczciwie pracujący na swe utrzymanie, który w pewnym momencie swego życia odkrywa w sobie moc, siłę i posłannictwo by głosić święte słowo. Przeżywa on jednak ciągłe zawahania i rozterki, które niewątpliwie są dziełem samego szatana pragnącego omamić syna bożego. Tak więc Jezus jest poddawany różnym pokusom, zaś ostatnia z nich różni się nieco od tych, które znamy z biblijnych opisów i przychodzi do syna bożego gdy ten znajduje się już na krzyżu i cierpi okropne męki i katusze. Lecz Jezus (jak zawsze) nie zawodzi, choć trzeba mu zmierzyć się z wyzwaniem, któremu mógł sprostać tylko i wyłącznie On sam…

Ten film trzeba koniecznie obejrzeć do końca (bezwzględnie!!!), w przeciwnym bowiem razie nie zrozumiemy płynącego zeń przesłania i nie docenimy jego kunsztu i reżyserskiej pomysłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *