Seans #41 “Ojciec chrzestny”

Ojciec chrzestny, 1972r.

Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, James Caan i Richard S. Castellano w klasycznym, gangsterskim filmie, który wyreżyserował Francis Ford Coppola (twórca również takich dzieł jak „Czas apokalipsy”, „Dracula” czy „Zaklinacz deszczu”). Nad scenariuszem do filmu Coppola pracował z samym Mario Puzo (autorem powieści „Ojciec chrzestny”), dzięki czemu widzowie mogą mieć pewność, że film został pod tym względem dopracowany w sposób doskonały. Trzy statuetki Oscara i pięć Złotych Globów, to najważniejsze wśród nagród, którymi „Ojciec chrzestny” został obdarowany i tym samym doceniony przez krytyków.

Film opowiada historię najpotężniejszej rodziny mafijnej w Stanach Zjednoczonych. Przywódcą rodu jest Vito Corleone (doskonała kreacja Marlona Brando), który  „był człowiekiem, do którego wszyscy zwracali się o pomoc i nigdy nie doznawali zawodu. Nie składał czczych obietnic ani nie wymawiał się małodusznie, że ma ręce związane przez potężniejsze od siebie siły na świecie. Niekoniecznie musiał być czyimś przyjacielem, nie było nawet ważne, iż ktoś nie miał środków, by mu się odwzajemnić. Jedna tylko rzecz była niezbędna. Żeby ktoś sam zadeklarował swą przyjaźń. A wtedy, bez względu na to, jak ubogi czy bezsilny był suplikant, don Corleone brał sobie do serca jego kłopoty” (cytat z książki „Ojciec chrzestny). Wszyscy członkowie rodziny szanowali sędziwego Vito, który dzięki nabytej przez lata mądrości i ogromnym wpływom potrafił rozwiązać niemal każdy problem i oddalać zbliżające się kłopoty. Pewnego dnia do rodziny Corleone przybywa członek z innej mafijnej rodziny, proponując wejście na rynek narkotykowy. Jednakże Vito nie przystaje na propozycję i odmawia przybyłemu z propozycją gościowi, przez co staje wkrótce celem zamachu, który cudem udaje mu się przeżyć. Synowie ciężko rannego Vito postanawiają dokonać zemsty na zamachowcach i tak dochodzi do serii obustronnych ataków, w których giną członkowie mafijnych rodzin. I znów nikt inny jak schorowany patriarcha rodu postanawia przerwać te niekończące się ataki i zaprowadzić pokój pomiędzy rodzinami. Ponadto postanawia oddać władzę w ręce swego syna Michaela (Al Pacino).

Elementem na który również należy zwrócić uwagę jest doskonała muzyka, której twórca- Nino Rota został uhonorowany statuetką Złotego globu.

Ł.J.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *