Seans #93 Breaking Bad (serial TV 2008-2013)-recenzja

Breaking Bad (serial TV 2008-2013)   

Czy dla „dobra” własnej rodziny można dopuścić się czynów niegodnych i powszechnie uznawanych za karalne? Czy dla „dobra” własnej rodziny można stać się zupełnie kimś innym i odrzucić swe dotychczasowe życie, cele, przyzwyczajenia, a wszystko po to, aby osiągnąć wyznaczony cel? Czy dla „dobra” własnej rodziny można zmienić się z człowieka cichego, skromnego i uczciwego w pewnego siebie Pana i Władcę, który jest przekonany o swej unikalności i niepowtarzalności pchającej do popełniania coraz bardziej niecnych uczynków? Czy dla „dobra” własnej rodziny wypada oszukiwać i wystawiać na niebezpieczeństwo osoby najbliższe sercu? Główny bohater serialu „Breaking Bad”- Walter White na każde z postawionych powyżej pytań odpowiada: tak, można, a nawet trzeba dopuścić się tych czynów, szczególnie wówczas, gdy pewne sprawy posuną się tak daleko, że nie jest możliwy powrót na drogę spokojnego życia.

W poukładanym i dość przewidywalnym życiu głównego bohatera następuje nagły zwrot spowodowany zdiagnozowaną, ciężką chorobą (rak płuc), co z kolei stymuluje pragnienie finansowego zabezpieczenia rodziny na czas gdy jego już zabraknie… Niegdyś cichy, skromny i poważany przez uczniów nauczyciel chemii (wykładający z prawdziwą pasją i oddaniem) postanawia wykorzystać swą praktyczno-teoretyczną wiedzę aby z pomocą dawnego ucznia – Jasse’go Pinkmana- zacząć produkować metamfetaminę (tak zwany „kryształ). Jak się wkrótce okazuje narkotykowy biznes ( mimo wielu pojawiających się po drodze problemów) rozkwita i z każdym dniem zmienia Waltera White’a w coraz bardziej bezwzględnego człowieka, któremu udało się stworzyć „produkt” o niespotykanej czystości, a tym samym niespotykanej jakości nie tylko na amerykańskim rynku. Pojawiają się więc nowe możliwości, większe zamówienia, a co za tym idzie- większe pieniądze. Nawet choroba „jakby” przestraszyła się wielkiego chemika i odeszła w zapomnienie… Można więc powiedzieć, że wszystko dobrze się układa. Wszystko poza coraz bardziej upadającymi relacjami rodzinnymi, a przecież pierwszorzędnym założeniem Waltera była troska o najbliższych… Przed głównym bohaterem czas trudnych wyzwań i wyborów połączonych z ciągłym lękiem przed zdemaskowaniem przez najbliższą rodzinę oraz… szwagra, który jest wysoko postawionym agentem w agencji antynarkotykowej.

„Breaking Bad” to świetny, wielopłaszczyznowy serial ukazujący nie tylko „przygody” pana White’a i jego wspólnika Jasse’go. Drodzy widzowie, mamy tutaj wielu drugoplanowych bohaterów (którym często reżyser poświęca niemal całe odcinki!).  I to właśnie dzięki temu pięć sezonów tego zjawiskowego serialu jest bardziej różnorodne i ciekawe. Tą produkcję naprawdę trzeba koniecznie obejrzeć, a pora jesienno-zimowa zdaje się być czasem najbardziej odpowiednim by podjąć to wyzwanie…

Łukasz J.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *