Krzysztof Domaradzki “Sprzedawca”- recenzja

Krzysztof Domaradzki

„Sprzedawca”

„Jeśli myślicie, że świat dużego biznesu tworzą ludzie, którzy paląc najlepsze cygara i popijając najdroższą whisky, rozmawiają o inwestycjach, jachtach i dupach, to dobrze myślicie. Ale wasze wyobrażenie jest niekompletne. Bo oprócz tych którzy uwielbiają eksponować majętność, jest jeszcze cała masa milczków. Ludzi, którym z różnych powodów bardzo zależy na tym, żeby nikt – może z wyjątkiem sąsiadów i odwiecznych wrogów – nie miał pojęcia o stanie ich portfela. Żeby społeczeństwo widziało w nich szare myszki, dyskretnie rozkręcające swoje biznesiki i siermiężnie wykuwające swoje PKB. Jest jeszcze jedna grupa. Stanowią ją ludzie, którzy nie wyglądają i nie zachowują się jak przywódcy stada. Nie starają się ukrywać fortun ani unikać rozgłosu. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od korporacyjnych menedżerów. Niepozorni i niedoceniani. Czasem piekielnie bystrzy, a czasem piekielnie cwani. Najbardziej niebezpieczni ze wszystkich”

Kiedy przychodzimy na ten świat nie zdajemy sobie sprawy (rzecz jasna- inaczej być nie może) z ogromu tego uniwersum, na którym się znaleźliśmy. Leżąc jako niemowlak w ciepłym łóżeczku gdy wokół nasi rodzice i bliscy są pełni zachwytu naszą obecnością nie wiemy jakie relacje z nimi kiedyś zbudujemy. Z każdym upływającym miesiącem i rokiem dorastamy i dojrzewamy. Zaczynamy rozumieć coraz więcej. Nabywamy cech i umiejętności które staną się kiedyś budulcem dla osobistego idealnego świata, przestrzeni w której spełniać się będą nasze marzenia i cele i którego żadne zewnętrzne czynniki nie będą w stanie zniszczyć. Kacper Berger stworzył warunki swojego bytu dokładnie takie jakie chciał osiągnąć. Dzięki temu nie stosując się do powszechnie uznawanych konwenansów czerpie z życia pełnymi garściami. W pewnym momencie przez życiowe garście Bergera zaczyna się przelewać a na jego doskonale zaplanowanym życiu pojawiają się rysy.

Krzysztof Domaradzki (ur. 1989 r) to pisarz młodego pokolenia. Jego pisarski dorobek liczy trzy pozycje („Detoks”, „Trans” i „Reset”). Szerszej publiczności może być znany z publikacji na łamach „Newsweeka” czy „Przeglądu Sportowego”. Największy rozgłos przyniosła mu praca w magazynie „Forbes” w którym to rozmawia z najbogatszymi ludźmi w Polsce. Zgromadzona przez lata wiedza pozwoliła na napisanie „Sprzedawcy”.

Bohater właśnie tej ostatniej, czyli przytoczony już przeze mnie Kacper Berger to postać nietuzinkowa. Znakomity mówca, trener sprzedaży, o którego biją się największe polskie (i nie tylko) przedsiębiorstwa i korporacje i z którym chce pracować każdy Polski milioner. Berger to także ogromna wręcz kopalnia cech, których można mu zazdrościć i którymi powinien charakteryzować się każdy człowiek chcący odnieść sukces- ambicja, ogromna pewność siebie (granicząca z arogancją), świadomość własnej wartości, wewnętrzna siła pozwalająca pokonywać kolejne trudności w osiągnięciu celu oraz umiejętność rozmawiania z ludźmi. Perfekcyjnie poprowadzone życie zawodowe przełożyło się także na sferę osobistą jednak w jego przypadku trafniej byłoby nazwać rozrywkową. Narkotyki, alkohol i przypadkowy seks- tak Kacper funkcjonuje kiedy opuszcza tzw. salony. Za fasadą człowieka sukcesu skrywa się druga, zdecydowanie gorsza twarz Bergera- cynika, nie mającego skrupułów manipulanta a przede wszystkim psychopaty, dla którego największą przyjemnością jest porywanie i mordowanie kobiet. Samozwańcza nieomylność Kacpra niechybnie znajduje swój kres kiedy to jego osobą zaczyna się interesować policja na czele z komisarz Marią Falk. Od tej pory Berger stanie przed największym wyzwaniem w swoim życiu- utrzymanie się w elicie biznesowego światka oraz zachowanie swojego drugiego „ja”.

„Sprzedawca” nie jest pozycją dla smakoszy wyszukanego słownictwa. Autor bardzo często używa zwrotów którymi część z nas (wierzę, że nie większość!) posługuje się na co dzień. W bardzo ciekawy sposób prowadzi narrację mianowicie główny bohater prowadzi nas przez całą treść. Nie tylko szczegółowo opisu swoje życie ale także w swoisty sposób nadzoruje w śledztwo w swojej sprawie.

W tej książce nie znajdziemy spektakularnych zwrotów akcji bądź trzymających w napięciu wydarzeń. Spodziewajmy się raczej barwnych opisów Warszawy (szczególnie nocnego życia) ale także zarysu tego jak funkcjonują warszawskie korporacje i elitarny świat najmożniejszych ludzi w kraju, w którym to na porządku dziennym są intrygi, zdrady i podstępy.

Polecam!

Artur S.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *