James Jones “Cienka czerwona linia”

James Jones

Cienka czerwona linia

51wkblss6l-_sx325_bo1204203200_

 

„… To ogromne zło. Skąd ono się bierze? Jak zakrada się do świata? Z jakiego nasienia , bądź z  jakiego korzenia wyrosło? Kto za tym wszystkim stoi? Kto nas zabija? Okrada nas z życia i światła. Drażni nas obrazem tego, czego moglibyśmy zaznać. Czy ziemia korzysta na naszym upadku? Czy to pomaga trawie rosnąć albo słońcu świecić? Czy w tobie też jest ten mrok? Czy ty przeszedłeś przez ten mrok?…”

“Cienka czerwona linia”, uznawana jest za jedną z najlepszych powieści wojennych XX wieku. Autor bardzo realistycznie przedstawia wojnę oraz  konsekwencje jakie za sobą niesie, ale przede wszystkim jej wpływ na ludzi biorących w niej udział. Jones opisuje wydarzenia, w których sam uczestniczył w czasie II wojny światowej, biorąc udział w walkach o Guadalcanal w 1942r.

Na tle opisów przyrody  pięknej tropikalnej wyspy autor pokazuje brutalność bezsens i okrucieństwo  wojny, jednak najwięcej czasu poświęca na pokazanie myśli, zachowań i emocji swoich bohaterów. Każdy z nich jest inny, inaczej widzi wojnę ma inne pochodzenie, wykształcenie , wrażliwość, poglądy na świat. Jednak wojna okrutnie weryfikuje wszystkie wartości jakie wyznawali. Widzimy tu całe spektrum zachowań i uczuć: od paraliżującego strachu, bezsilności, zwątpienia poprzez obojętność aż do brawurowej odwagi, męstwa i poświęcenia.  Czytelnik identyfikuje się z poznawanymi bohaterami, próbuje oceniać ich postawy i wybory, jednak nie jest to wcale łatwe, ponieważ: „Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem”.

Powieść doczekała się udanej ekranizacji w 1998r w reżyserii Terrence’a  Malicka z gwiazdorską obsadą: Sean Penn, Adrien Brody, Jim Caviezel, George Clooney, Woody Harrleson, Nick Nolte, Ben Chaplin, Elias Koteas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *