Agatha Christie “I nie było już nikogo”

Agatha Christie

black-and-white-714257

“I nie było już nikogo”

 

„Pięć osób… pięć przerażonych osób śledzących się wzajemnie, nie zadających już sobie właściwie trudu, by ukrywać zdenerwowanie. Nie zwracali uwagi na pozory, nie silili się na konwencjonalną rozmowę. Byli wrogami, których przykuwał do siebie jedynie instynkt samoobrony. Zaczęli nagle tracić cechy ludzkie, a przybierać zwierzęce. Wargrave, podobny do starego żółwia, siedział zgięty, nieruchomy, patrzał czujnie i przenikliwie. Były inspektor Blore, z oczyma nabiegłymi krwią, wyglądał jak osaczony zwierz, gotowy rzucić się na myśliwych. Zmysły Lombarda się wyostrzyły. Jego słuch reagował na najcichszy dzwięk, krok stał się lżejszy i szybszy…, Vera Claythorne robiła wrażenie spokojnej. Większość czasu spędzała skulona na krześle…, Armstrong znajdował się w pożałowania godnym stanie. Miał tiki nerwowe, ręce mu się trzęsły. Zapalał papierosa za papierosem i prawie zaraz wyrzucał niedopałek.”

 

Dziesięć nieznających się osób, zostaje zaproszonych do nowoczesnej willi na Wyspie Żołnierzyków przez tajemniczego właściciela U.N. Owena. Mają tam spędzić kilka dni w miłej atmosferze. W dniu przyjazdu okazuje się, że Owenowie pojawią się dopiero  następnego dnia. Po powitalnym , doskonałym obiedzie, gdy wszyscy poczuli się swobodnie i pewnie, przenikliwy, sztuczny głos z ukrytego gramofonu poinformował ich, że każdy z nich dopuścił się w swoim życiu zbrodni i teraz poniesie zasłużoną karę.

Tak rozpoczyna się jedna z najsłynniejszych (o ile nie najsłynniejsza) powieści kryminalnych XX wieku autorstwa Agathy Christie.

W dalszej części widzimy systematyczne i zaplanowane z perfekcyjną precyzją wymierzanie sprawiedliwości przez autora planu. Nikt z uwięzionych na wyspie gości nie może czuć się bezpieczny, mordercą jest ktoś z ich grona. Zaczyna się budzić nieufność, niepewność, wzajemne podejrzenia i oskarżenia. Grupa próbuje działać wspólnie, to znów dzieli się na wrogie obozy, wszystkie ich rozpaczliwe działania nie przynoszą żadnego skutku, giną jeden po drugim.

Jednak najciekawszy jest finał trzymającej cały czas napięciu powieści.  Na uwagę zasługują wnikliwe opisy stanu emocjonalnego i przeżyć bohaterów oraz dobre dialogi, każde kolejne zdanie powieści pogłębia atmosferę niepokoju i grozy.  Czytanie tej książki to czysta przyjemność. Polecam wszystkim miłośnikom powieści kryminalnych i lubiącym czytanie!

Powieść doczekała się wielu mniej lub bardziej udanych ekranizacji, jednak ja polecam rewelacyjny  mini serial BBC z 2015r – oczywiście do obejrzenia po przeczytaniu książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *