Rafał Pacześ “Grube Wióry”- recenzja

foto Natalia Strzelec

„Oskar był niemal wzruszony. Poczuł, że Wiktor jest kimś kogo brakowało w jego życiu. Namiastką wzorca. Facetem który daje mu nie tylko porady, ale i nadzieję, że może być lepiej. Wyglądało na to, że Wiktor kreuje rzeczywistość, w której żyje, a nie odwrotnie. Zastanawiał się też, dlaczego Wiktor poświęca mu tyle uwagi i energii. Dlaczego nadają na podobnych falach pomimo różnicy wieku. Czy to nie jakaś gra przełożonego, który chce zdobyć jego zaufanie? I ta obietnica przejażdżki mustangiem…Damięcki przypomniał sobie, że jako dzieciak musiał zrobić dwadzieścia pompek, żeby móc posiedzieć za kółkiem starego poloneza sąsiada. „Bystry chłopak”- komentował sąsiad, stojąc przy klapie bagażnika niczym przy barze. Dopijał butelkę wódki z ojcem Oskara, który w jego wspomnieniach zawsze był uśmiechnięty i beztroski. O ile rzeczywiści był. Czasami Oskar miał wrażenie, że sam dorysował soi ojca do obrazów z dzieciństwa”

Każdy z nas chyba zna codzienny- można by dopełnić ten przymiotnik słowem bezlitosny (hmm, chyba to dobre określenie) schemat w jakim funkcjonujemy każdego dnia. Budzimy się rano, ciężkimi powiekami zerkamy na zegar w myślach padając na kolana by nie wskazywał on godziny, która nakazuje nam wygramolić się z łóżka. Niestety jest on nieubłagany więc musimy ruszać „na podbój świata”. Celowo napisałem powyższy zwrot w cudzy słowie, ponieważ często- gęsto nasze podbijanie świata sprowadza się do realizowania obowiązków jakie stawia przed nami życie zawodowe i prywatne. W tym momencie należy zadać sobie pytanie- czy nikt z nas nie marzył by rzeczywiście zdobywać swój własny, prywatny świat? Odkryć i rozwijać swój potencjał, by dzięki temu życie stało się łatwiejsze i przed wszystkim ciekawsze? Niech pierwszy rzuci kamień ten kto nigdy o tym nawet nie pomyślał. Takie rozważania codziennie towarzyszyły Oskarowi Damięckiemu – głównemu bohaterowi powieści „Grube wióry”

Autor książki Rafał Pacześ jest osobą powszechnie znaną, szczególnie w środowisku internetowym. Komik, stand-uper, którego autorski program „Puder do cery zimnej” przyniósł mu ogromny rozgłos. Od kilku już lat z powodzeniem rozszerza swoją twórczość o kolejne programy. Jego poczucie humoru oraz język jakim się posługuje można w jakimś stopniu określić kontrowersyjnym jednak nie przeszkadza mu to w gromadzeniu na swoich występach zawsze pełnej publiczności. W literackim debiucie Pacześ swoje wysublimowane poczucie humoru chowa do kieszeni bo jak sam twierdzi:  „Nie szukaj mnie w tej opowieści. Odnajdź w niej siebie” 

Oskar Damięcki jest niczym nie wyróżniającym się chłopakiem z łódzkich blokowisk. Pracuje jako przedstawiciel handlowy, jednak nie wykazuje talentu i umiejętności, które pozwoliłyby mu na odniesienie sukcesu w tej branży. Brak perspektyw nie tylko charakteryzuje jego życie zawodowe ale także prywatne (jego jedyną weekendową rozrywką są hektolitry alkoholu wypijane z kolegami) a dodając do tego pokręcone relacje z rodziną oraz nieudane związki otrzymujemy obraz człowieka z jednej strony trochę smutnego, z drugiej zaś nie do końca szczęśliwego. Pewnego dnia w firmie w której pracuje Damięcki pojawia się dyrektor sprzedaży Wiktor Krul. Relacje Oskara z nim miały być tylko czysto zawodowe, jednak szybko okazuje się że Panowie mają ze sobą coraz więcej wspólnego choć zupełnie różny status społeczny i finansowy na to nie wskazywał. Obydwaj nie przypuszczali, że ta znajomość przerodzi się w przyjaźń, która przysporzy mnóstwo zabawnych (i nie tylko) przygód. Wiktor i Oskar dzięki zbudowanej relacji przekonają się, że wzajemnie mogą się od siebie wiele nauczyć a także zmienić swoje życiowe nastawienie.

Treść powieści świetnie pokazuje jak ważna w życiu jest prawdziwa, oparta na szczerości, poświęceniu i zaufaniu przyjaźń. „Grube wióry” to świetne, szczere studium międzyludzkich relacji z którego można wyciągnąć wiele wniosków, między innymi jak istotne w życiu jest otaczanie się wartościowymi ludźmi. Polecam!

Autor recenzji: Artur S.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *