Artykuł #8 “Wspomnienie upragnionej wolności”

Wspomnienie upragnionej wolności

flag-1488032

Dziś 11 listopada- Święto Niepodległości, wielkie i ważne święto każdego prawdziwego Polaka, któremu słowo „Ojczyzna” nie jest obce, i z którym czuje się szczerze związany. W tym roku obchodzimy 98 rocznicę odzyskania przez nasz kraj wolności, która powróciła po 123 latach zniewolenia.

Polska została wymazana z mapy Europy w roku 1795, kiedy to trzech zaborców (Rosja, Prusy oraz Austria) dokonało trzeciego rozbioru. Rozgrabiono kraj, w którym nie brakowało gorącego patriotyzmu, żywej wiary katolickiej, poszanowania rodzinnych tradycji, szacunku do drugiego człowieka i dążono do całkowitego wyniszczenia tych jakże pozytywnych cech „polskiego charakteru” poprzez siłę, represje i nękania ze strony rozbiorców. Ale nawet wówczas nie brakowało „silnych duchem” i „odważnych w działaniu” obywateli, którzy nie byli w stanie pogodzić się z faktem, że ukochana Ojczyzna przestała istnieć. Nie zabrakło prawdziwym patriotom odwagi i samozaparcia do walki z zaborcą, który chciał za wszelką cenę wykorzenić z naszych przodków Polskość! Nadszedł ciężki okres ucisku i smutku, który trwał długie 123 lata. Lecz w końcu nastąpił moment, kiedy Polska na nowo zaistniała jako samodzielne państwo i powróciła na mapy świata.

Data 11 listopada jako dzień odzyskania niepodległości nie została wybrana przypadkowo. Tego bowiem dnia doszło do kapitulacji Niemiec ( w Niemczech dochodzi do wybuchu rewolucji, zaś na froncie zachodnim podpisano rozejm), oraz przekazano władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu ( do dyspozycji Piłsudskiego oddają się gen Rozwadowski (Warszawa), płk Roja (Kraków) oraz płk Rydz Śmigły (Lublin), również Daszyński oraz cały rząd samowolnie oddają się pod rozkazy Piłsudskiego). Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem etapowym, który wymagał ciężkiej i mozolnej pracy, aby przywrócić na terytorium kraju ład i porządek ( w chwili odzyskania przez Polskę niepodległości w kraju obowiązywało sześć walut, sześć odmiennych systemów prawnych, cztery różne rodzaje mundurów, dwie szerokości torów kolejowych i cały szereg innych nieudogodnień, którym trzeba było sprostać). I chociaż konsekwencje rozwojowo- gospodarczo- przemysłowe tamtych trudnych lat ( jak również tych późniejszych okresów historii naszego kraju ) odbijają się na Polsce po dziś dzień, ja gorąco apeluję: BĄDŹMY DUMNI, ŻE JESTEŚMY POLAKAMI!

 

Marcin Wolski

„Niepodległość”

Spośród słów używanych nieczęsto, tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

flag-1639008

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *