Artykuł #2- Egzorcysta niezłomny!

Egzorcysta niezłomny- wspomnienie księdza Gabriela Amortha!

16 września 2016 roku w wieku 91 lat zmarł ksiądz Gabriele Amorth, duchowny Kościoła katolickiego, będący egzorcystą zarówno watykańskim, jak i diecezji rzymskiej. Przez niemal trzydzieści lat swego życia ksiądz Amorth zajmował się odprawianiem egzorcyzmów, dzięki którym uwolnił tysiące osób z szatańskiego uścisku.

Wierzył on w wielką moc egzorcyzmów, które nazywał publiczną modlitwą kapłana (mianowanego przez biskupa, który musi wybrać na tą posługę człowieka modlitwy, głębokiej wiary, roztropności i cieszącego się dobrą reputacją ), której celem było uwolnienie człowieka opętanego przez „Złego”. Niemal na każdym kroku przypominał o tym, że człowiek nie wierzący w Szatana nie może być prawdziwym katolikiem i ukazywał Jezusa jako tego, który egzorcyzmy zapoczątkował („ Jezus czyni wiele egzorcyzmów, uwalniając wielu opętanych ludzi. Czytając Ewangelię według św. Marka, odkryjemy, że pierwszym cudem Jezusa było uwolnienie opętanego – miało to miejsce w synagodze w Kafarnaum).  W wielu wywiadach (momentami bardzo odważnych i kontrowersyjnych) udzielanych dziennikarzom z niemal całego świata, ksiądz Gabriele Amorth opowiadał o problemie wzrastającej liczby opętań przy jednoczesnym spadku liczby egzorcystów.

Ksiądz Amorth doskonale zdawał sobie sprawę z faktu ( i tak też uczył), że ogromna ilość ludzi żyjących na ziemi (bez znaczenia czy są oni wierzący czy też nie) jest pod działaniem złego ducha, którego Święty Paweł nazywał „Panem tego świata”. Dawał on wiele wskazówek, w jaki sposób rozpoznać w sobie diabelskie działanie („…Najbardziej podejrzaną oznaką diabelskiego działania jest wstręt do sacrum, co ma miejsce wówczas, gdy ktoś np. nie jest w stanie w ogóle się modlić albo wpada w złość, jeśli ktoś modli się w jego otoczeniu; albo w sytuacji, gdy jakaś osoba była wcześniej pobożna, praktykująca i nagle zaprzestaje wszystkiego i zaczyna np. bluźnić…”, „…Innymi szczególnymi znakami diabelskiego oddziaływania są nadzwyczajna siła opętanego, który niszczy wszystko, a nawet rozrywa żelazne łańcuchy. Często słyszy dziwne hałasy, zwłaszcza o pewnych stałych porach nocy. W obecności Złego i pod jego wpływem staje się nerwowy, krzyczy, nie jest w stanie nad sobą panować…”-powyższy cytat pochodzi z książki „Bóg jest piękniejszy od diabła”, tłum. Dariusz Chodyniecki).

Ksiądz Gabriele Amorth  nazywany „najsłynniejszym egzorcystą świata” napisał wiele książek, wśród których szczególnie warto zwrócić uwagę na pozycje takie jak: „Spotkałem szatana”, „Wyznania egzorcysty”, „Bóg jest piękniejszy od diabła”.

decorative-1221422__180

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *