Gość specjalny: Ksiądz Wacław Dominik (SMA)
Ksiądz Wacław Dominik, misjonarz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA). SMA to pierwsze zgromadzenie misyjne w Kościele założone 8 grudnia 1856 roku przez Bp. de Bresillac w Lionie (Francja) którego fundamentalnym celem jest ewangelizacja Afryki. Dlatego misjonarze SMA angażują się na całe życie do pracy w Afryce w miejscach pierwszej ewangelizacji, czyli tam gdzie Chrystus nie jest znany lub nie jest znany wystarczająco. 12 lat spędziłem w Afryce: Egipt, Kenya, Tanzania z kilkumiesięcznym pobytem w Beninie i Republice Środkowo-Afrykańskiej. Studia teologiczne ukończone w Nairobi (Kenya) w 2001. Potem studia terapii w Manchester (Wielka Brytania) na University of Manchester (2004-2007). Studia afrykanistyczne w Nairobi w Maryknoll Instute of African Studies of Minnesota University (2007-2009), których integralną częścią były padania socjalne w terenie oraz licencjat i doktorat z teologii w zakresie duchowości z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie (2011-2016).
Znajomość języków: angielski, francuski, włoski, hiszpański, swahili (język używany w Kenii i Tanzanii). Zastanawiam się nad nauką języka niemieckiego lub dodatkowego języka afrykańskiego, takiego jak sango.
Obecnie pełnie funkcję vice-prowincjała SMA w Polsce oraz funkcję rektora w naszym domu formacyjnym gdzie przygotowujemy kleryków do pracy w Afryce.
Zapraszam na odwiedzenie:
www.sma.pl oraz mojej strony (chociaż ostatnio nie aktualizowanej): www.mojaafryka.weebly.com
Będąc dzieckiem wyobrażałem sobie, że w dorosłym życiu będę…
Chyba jak każdy chłopiec marzyłem o byciu pilotem. Jednocześnie, jak długo pamiętam, myśli o byciu kapłanem również zawsze były w mojej świadomości.
Życie jest dla mnie…
Kiedy myślę o życiu, zawsze przypomina mi się piosenka śpiewana na moich prymicjach, która w bardzo dobry sposób opisuje moje podejście do życia: „Panie, proszę spraw, aby życie mi nie było obojętne, abym zawsze kochał to, co piękne, pozostawił ciepły świat na czyjejś ręce…”
W ludziach najbardziej cenię …
Jest kilka cech, które doceniam u ludzi. Jedną z nich jest „normalność”. Jest to cecha, którą określam jako umiejętność bycia sobą bez konieczności przedstawiania siebie jako kogoś lepszego od innych. Jest to dostrzeżenie człowieczeństwa drugiej osoby, z jego zaletami i jego wadami.
W wolnym czasie lubię…
Lubię czytać i dużo czytam. Mój wolny czas to głównie czytanie. Lubię też dobre filmy.
Mój sposób na chandrę…
Zwykle staram się wtedy zadać sobie pytanie, skąd ona pochodzi. Czy to jest moja wina, czy ktoś inny wpłynął na mnie w taki sposób, czy też jest to po prostu część tego, co ktoś nazwał „condition humaine”czyli częścią bycia człowiekiem
Film/filmy, które zrobiły na mnie największe wrażenie i które rekomenduję odwiedzającym stronę box kultury…
Miałem to szczęście obejrzeć w życiu kilka dobrych filmów. Filmy, które mi się podobają, choć niekoniecznie zgadzam się z wartościami przekazywanymi przez te filmy, wyborami moralnymi zawartymi w tych filmach lub teologią to: „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Meet Joe Black”, „Time to kill”, „Awakening”, „K-Pax”,” Passion”, „Shawshank Redemption”, „American History X”, „Requiem for a dream”, „Concert”, „Copying Beethoven”.
Moją główną wadą, którą staram się zwalczać jest …
Muszę często przypominać sobie i używać różnych technik z dziedziny terapii, aby być bardziej pozytywnie nastawiony do życia. Niestety, czasami zapominam, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga i jak długo szukam Jego woli dla mnie i dla mojej wspólnoty, to wszystko wtedy idzie ku dobremu.
Muzyka (zespół/zespoły; płyta/płyty), która wywarła na mnie największy wpływ …
Ogólnie, lubię muzykę klasyczną, zwłaszcza kiedy czytam lub studiuję. Lubię katolicki śpiew gregoriański i ostatnio odkrywam ten śpiew w kościele prawosławnym.
Najbardziej złości mnie…
Jedną z rzeczy, których nie lubię, to nie zwracanie uwagi na drugiego człowieka. Często w dzisiejszym świecie, drugi człowiek nie jest doceniany sam w sobie, ale przez pryzmat tego, co może dla mnie zrobić. Ta „funkcjonalna” wizja człowieka niszczy normalne relacje społeczne.
W życiu każdy kieruje się jakimiś wartościami, jakimi Ty się kierujesz?
Wartością która dla mnie jest najważniejsza to Bóg i Jego wola dla mnie, od której zależy moje szczęście. Z tej największej wartości bezpośrednio płyną inne, takie jak miłość, rzetelność, uczciwość, praca na rzecz Afryki.
Gdybym mógł cofnąć czas, to…
Wydaje mi się, że o wiele bardziej popracowałbym nad rozwojem mojej osobowości, aby bardziej przybliżyć się do Boga.
Rodzina i przyjaciele są dla mnie…
Skarbem i punktem odniesienia. Są dla mnie tymi fundamentami, na których tak wiele rzeczy wybudowałem i dzięki którym tak wiele osiągnąłem.
Każdego dnia, gdy budzę się rano…
Zaczynam od krótkiej modlitwy dziękczynienia w łóżku, wstaję i klękam poświęcając cały dzień Panu Bogu i Maryi oraz prosząc aby wszystkie moje myśli, słowa i czyny były uczynione na większą chwałę Pana Boga.
Uważam, że każdy człowiek powinien walczyć z/o …
O to, co Pan Bóg chce dla niego. Wierzę, że każdy z nas ma specyficzną rolę do spełnienia w swoim życiu. Mamy tą rolę odkryć i wg niej żyć.
Staram się tak iść przez życie, aby …
Chwalić Pana Boga swoim życiem i pomagać ludziom w Afryce.
Najczęściej myślę o…
Bogu i o tym, jak poprawić moją osobowość aby przybliżyć się do Niego.
W dokonywaniu najtrudniejszych życiowych wyborów najczęściej pomaga mi…
Modlitwa i wspólnota, której jestem częścią.
Książka/książki, które zrobiły na mnie szczególne wrażenie…
Jest ich wiele. Oczywiście na pierwszym miejscu jest Biblia jako Słowo Boga napisane o mnie i dla mnie. Lubię św. Jana od Krzyża, Rahnera, Benedytka XVI, Matthew Kelly, Raymond Brown, McGinn, Kreeft. Doceniam, choć niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim co piszą tacy autorzy jak: Coehlo, Lucado, Cymbala, Osteen, Meyers, Craig, Turek, Geisler.
Moje motto życiowe:
W sumie mam ich kilka, z różnych dziedzin. Te z dziedziny wiary, to słowa założyciela Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, których jestem członkiem: „Być misjonarzem z głębi serca”. Często używam słów św. Ignacego Loyoli „Ad majorem Dei gloriam”– „Na większą chwałę Bożą”.
Dobra rada, którą pragnąłbyś się podzielić z czytelnikami strony box kultury:
Życie jest zbyt krótkie i zbyt cenne aby je wykorzystać na inne rzeczy, niż te, które przybliżają nas do Boga.